מידעון אולפנת בני עקיבא מירון - ראש השנה תשע"ז

שלום לכם הורים יקרים!

בטרם נסכם את תמצית הפעילות העניפה של פתיחת השנה, נציין כי אנו נתונים בעיצומה של תקופה מיוחדת שכולה התחדשות!
התחדשות של חודש הרחמים והסליחות המאפשר את חידוש אמירת הסליחות – המחברת את נשמותינו לריבונו של עולם!
לאחר מכן – כה' אלול – יום בריאת העולם המשדר לכולנו שהעולם הוא גלגל חוזר המושפע מכוחו של בורא עולם "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית".
מיד לאחר מכן אנו מקבלים את פניו של החג המיוחד – ראש השנה – יום בריאת האדם שהוא היום הראשון במשמעותו הרוחנית לכל ימות השנה וללוח השנה היהודי!
המשכו – כמובן – ביום הכיפורים שבו יוצא הכהן הגדול זך וטהור כתינוק ביום היוולדו מבית קודש הקודשים עם בשורת המחילה והסליחה לפרט ולכלל!
וכמובן – הושענא רבא – החותם תקופה זו ושמחת תורה שבה מתחדשת השמחה על קבלת התורה ועל כל מה שיהודי בקירבינו!
ובדיוק כשנדמה לנו שסיימנו את תקופת ההתחדשות, אנו מתחילים בשבת הקרובה את ספר בראשית וסיפור הבריאה- המתחדש במלוא עוצמתו ומשמעותו!

הורים יקירם מאוד!
השתדלנו באולפנא בס"ד לנצל את רוח ההתחדשות הכל כך יהודית ולקיים פעילות חינוכית מסועפת, האמורה לחבר את נשמתן של בנותינו היקרות והטהורות להבנת המשמעות העמוקה של ימים מיוחדים אלה!
תמצית פעילות זו מופיעה בסקירה שלפניכן.
יהי רצון שנמשיך ונראה ברכה בעמלינו ותזכו לראות תמיד נחת מכל צאצאיכם!

בברכת שנה ברוכה ופוריה
וחורף טוב ומועיל
ובידידות נאמנה

מיכאל קאפח
בשם הצוות החינוכי

פתיחת השנה

בשעה טובה ומוצלחת נפתחה שנת הלימודים התשע"ז. 
השנה נהננו מחודש אלול שלם וב"ה ניצלנו כל רגע. הכנסנו המון תוכן ופעילויות והיה לנו חודש משמעותי של ערכים, לימודים וכיף.
בשבוע הראשון ערכנו הפנינג פתיחת שנה. הבנות קפצו במתנפחים ונרטבו כהוגן במגלשת מים ובתותח קצף. בנות החטיבה חגגו בשעות הצהריים ובנות התיכון ציינו זאת כ"ערב פתיחת הפנימיה". היה כיף גדול! 
פעילויות גיבוש לפי שכבות התקיימו אף הן בשמחה רבה. שכבת ז' נהנתה מסדנת דרמה מגבשת, בה זכינו להכיר את כשרונות האלתור והמשחק של הבנות. שכבת ח' יצאה לבוקר גיבוש בבריכה, ובנות ט'-י"ב נהנו גם הן, אך הפעם משחיה לילית.

גיבוש כיתה ז'-סדנאת דרמה

הפנינג פתיחה

פתיחת שנה בבריכה

פתיחת שנה בפנימייה

אמירת סליחות

מידי בוקר התכנסנו לאמירת סליחות משותפת בליווי כלי נגינה, בבית המדרש. הבנות התחילו את היום בשירת הפיוטים ובתחושת "אלול" באוויר, גם תקיעת השופר הקבועה בסיום הסליחות הוסיפה לחשבון הנפש, כהכנה לראש השנה.
יחד עם זאת היו לילות מיוחדים בהם עלינו לאמירת סליחות בקבר הרשב"י, בחצות הליל, כדי לספוג את האווירה המיוחדת של מעמד הסליחות בציבור.

ערבי התעוררות

שכבת יא' התכנסה ראשונה ב"מדרשת בר-יוחאי", שהמבנה העתיק בה היא שוכנת, תרם מאד לאווירה. בהובלתם של הרב קליר והרב פלד (הבעלים של...) , הן זכו לחוויה רוחנית יוצאת דופן. לאחר שעה של שירי נשמה עם ניגון מרגש וסיפורים הפותחים את הלב, הן נגשו לאמירת הסליחות בהתרגשות רבה.
גם בנות החטיבה התכנסו באותה מדרשה (בערב אחר) ועברו "מסע אל עצמי" מיוחד ועמוק בליווי מדריכים ממדרשת "אורות כרמיאל". לאחר מכן התכנסו לשירי נשמה עם נרות וכלי נגינה שהובילו לאווירת קדושה והתרוממות רוח בעת אמירת הסליחות.

מדרשת אביה

ערב פתיחת המדרשה התקיים בבית הרב קאפח, בלימוד "אורות התשובה". 
הסלון היה צר מלהכיל את מספרן הרב של הבנות שבאו ללמוד והיו קשובות בקשב רב לדברי הרב.
מדרשת אביה פועלת באולפנא כחמש שנים, השנה הוספנו חידוש מרענן, מלבד השיחה השבועית של דמות חיצונית, הנהגנו "לימוד בחברותות". בנות כיתה יב' ילמדו חמישה ספרים שונים לאורך השנה, בקבוצות לימוד, עם בנות האולפנא, לפי בחירה אישית. מדהים היה לראות את הבנות מלמדות ולומדות ביחד, מרצונן החופשי, ברצינות ובכבוד הדדי.
במסגרת השיחות ב"מדרשת אביה" שמעו הבנות שיחה מאלפת מפי הרב שמואל מורנו על העוצמות של אחיו עמנואל, שנהרג בפעילות מבצעית, לאחר שהקדיש את חייו לביטחון ישראל. מהבנות שמענו שאפילו הרב דמע... 
גם הרב גד ליאור התארח במדרשה והעביר שיעור מרתק בליקוטי מוהר"ן.

ערבי כיתה

שכבת ט' התגבשו עם שכבת יב' בערב כיתה משותף שכלל משחקים משותפים והיכרות, כל זאת היה רק ההכנה ל"קדם ההשבעה" שערכו בנות השמינית לחמשושיות הצעירות, בערב אחר. זה היה כאשר הן נמו את שנתן בפנימיה. או אז השמינסטיות העירו אותן בקול רעש גדול, הובילו אותן לטיול לילי ב"דרך בורמה" וסיימו בקומזיץ משותף עמוק לתוך הלילה. נחכה מה יהיה בהשבעה...
שכבת יא' התארגנה לתחרות "מסטר שף", התוצאות היו מעולות, היתה להן אחלה ארוחה.
בחטיבה נהנו מערבי כיתה אישיים, בהפקתן הבלעדית של הבנות. הרעיונות והביצוע יצרו גיבוש והוציאו את הכוחות הרבים שיש לבנותינו מן הכח אל הפועל. כמובן שבאותו לילה השינה הייתה מהן והלאה והחגיגה נמשכה ל"לילה לבן" כמעט עד אור הבוקר. מזל שלמחרת במקום ללמוד, הן יצאו לטיול גיבוש בנחל הקיבוצים וטבלו להתרעננות ב"עין מודע", מעיין ענק ומלא מים צלולים. הן חזרו הביתה רטובות ומאושרות.

הצגה למחשבה

פעילות שיא נוספת היתה ההצגה של תאטרון "התעוררי". הצגה המעוררת למחשבה. בנות התיכון נהנו מערב גדוש במסרים, ערב המאפשר לקחת פסק זמן להתבוננות פנימה- איך אני מול הקב"ה, מול עצמי, מול החברה? "ראיתי את עצמי, צחקתי, התרגשתי והחלטתי לא להסתפק במה שיש" ציטוט שאומר הכל!
בין לבין חגג הרב קאפח יום הולדת ..

הכנת ברכות לשנה ברוכה

בנות האולפנה התיישבות ליצירה משותפת של ברכות לשנה החדשה, והכל פרי ידיהן המוכשרות להפליא.

"מחשבות מסלול מחדש"

ערב התעוררות "מחשבות מסלול מחדש" שנערך באולפנה הפגיש את הבנות עם עצמן ועם מה שאפשר לשנות ולשפר בחיים שלהן ושל כולנו. במהלך הערב שמעו הבנות שיחה מפי אדווה ביטון המנגנת לביתה המאושפזת בבית החולים וערכו דיון עם המדריכות. את הערב סגרה להקתו של ערן עם המופע "אורות אלול".
לאחר הערב הלכו הבנות לסליחות אצל רבי שמעון.

קבלת עול מלכות שמיים עם הרב שמואל אליהו

ממש לפני היום הקדוש, נערכה שיחה וקבלת עול מלכות שמים מרוממת עם הרב שמואל אליהו.

שבת שלום
מצוות האולפנה

אולפנת בני עקיבא מירון

כתובת: מושב מירון, מרום הגליל 13910

טלפון: 04-6987162

אתר אינטרנט: www.ubam.co.il